Jak oświetlić pokój? Wybierz lampę idealną

lampyJak oświetlić pokój? Wybierz lampę idealną

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa. Na rynku mamy bardzo duży wybór różnych lamp, takich jak lampy stojące, wiszące, stołowe, nocne i tak dalej, co sprawia, że wybór spośród konkretnych lamp jest ułatwiony. W każdym pomieszczeniu możemy zastosować oświetlenie innego rodzaju. Powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, aby lampy spełniały swoje funkcje, były dobrze dopasowane i nie przeszkadzały, a także, jeśli zmiana oświetlenia nie jest związana z większym remontem, aby nie wymagały jakichś większych prac. Ile jednak lamp zastosować i jakie one powinny być?

Jak oświetlić salon?

Salon to miejsce, w którym przesiadujemy, jemy posiłki, a także czytamy książki, oglądamy filmy i po prostu spędzamy wolny czas. Dlatego oświetlenie musi być tak dopasowane, aby zawsze mogło dobrze służyć, a także, aby nie było problemu, że na przykład, gdy będzie się czytać książkę, to będzie zbyt mało światła.

Przede wszystkim w salonie powinno być jedno główne źródło światła, którym może być lampa wisząca, bądź też żyrandol. Powinno ono dawać wystarczająco dużo światła, by w większej części oświetlić cały salon. Najlepiej oczywiście jest umieścić to światło na samym środku, dzięki czemu będzie najefektywniejsze. Dodatkowo teraz będą jednak potrzebne jeszcze światła przy takich miejscach, w których właśnie przesiadujemy, bądź też czytamy. Jeśli do czytania mamy swój fotel, czy też sofę, to warto w tym miejscu zastosować lampy stojące. Dobra lampa stojąca to taka, która będzie na odpowiedniej wysokości i dodatkowo dobrze byłoby, aby posiadała „ramiona”, które można pochylić, czy też możliwość zmieniania natężenia światła. Dobre światło, jakie zapewniają lampy stojące, pozwoli na przyjemne spędzenie czasu przy książce, przy czym nie będzie trzeba się martwić tym, że oczy będą zbyt szybko się męczyć.

Dodatkowo można jeszcze zastosować kinkiety, jednak posiadają one nieco więcej ograniczeń i ciężej jest je zamontować niż lampy stojące. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zawsze będą one w tym miejscu, w jakim zostaną pierwotnie ustawione i raczej nie można zmieniać ich nachylenia, czy też kierunku padania światła. Dodatkowo do miejsca, w którym będą zamontowane kinkiety, należy doprowadzić kabel, o co nie trzeba martwić się w przypadku takich lamp, jak lampy stojące. Może to wymagać drobnych prac remontowych. Kinkiety będą jednak dobrze wyglądać, jeśli ktoś posiada wyjątkowo duży salon i chciałby dodatkowo doświetlić go w niektórych miejscach.

Jak oświetlić pokój, w którym śpisz?

Tutaj oświetlenie powinno być nieco inne niż w przypadku salonu. Raczej w przypadku nie za dużych mieszkań lepiej jest nie stosować żyrandoli. Mogą one nie pasować do wystroju i być mało praktyczne. Dobrze natomiast sprawdzają się lampy wiszące, które umożliwiają zmianę natężenia światła. Dzięki temu wieczorem można oświetlić pokój nieco przytłumionym światłem, które nie będzie aż tak razić.

Prócz takiego światła przyda się jednak również na przykład jedna lampa stojąca, która będzie dobrym rozwiązaniem, gdy będziemy chcieli oświetlić tylko jedno miejsce w pokoju, a nie cały pokój, na przykład łóżko, w którym czytamy książki. Zamiast zastosowania takich lamp, jak lampy stojące, można jeszcze zdecydować się na lampki nocne, które zazwyczaj dają bardzo delikatne i przytłumione światło, przy którym można czytać, jednak nie będzie ono oślepiać osób leżących obok.

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia to kolejne pomieszczenie, w którym prócz głównego źródła światła przydadzą się również jakieś dodatkowe. Przede wszystkim ważne to będzie dla osób, które w kuchni spędzają dużo czasu, przygotowując różne potrawy i lubią to robić. Do gotowania ważne jest dobre światło, aby było widać, jak wyglądają poszczególne składniki, czy nie posiadają żadnych niepożądanych elementów, czy na pewno wszystko dobrze odmierzamy i tak dalej. Dlatego też prócz głównej lampy sufitowej, można przykładowo zastosować jeszcze oprawy halogenowe, które wmontowywane są w sufit i w jednym miejscu dają naprawdę dobre światło. Można oczywiście jeszcze zdecydować się na kinkiety, ale nie zawsze będą one wystarczająco praktycznie. Lampy stojące raczej nie będą tutaj dobrym wyborem, ponieważ mogą one przeszkadzać, ze względu na swoje gabaryty i fakt, że kuchnie zazwyczaj nie są zbyt duże.

Gdzie kupić dobre lampy?

Niezależnie od tego, czy będą to lampy stojące, sufitowe, lampki nocne, czy nawet lampy ogrodowe, to warto przede wszystkim rozglądać się w sklepach, które zajmują się wyposażeniem wnętrz. W takich sklepach będzie zawsze największy wybór. Jednak aby maksymalnie skrócić swój czas poświęcony poszukiwaniom, warto rozpocząć je w takim miejscu, jak sklepy internetowe, dzięki czemu szybko będzie można zapoznać się z całym asortymentem.

Post Author: Lampa7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *